3 sposoby na to JAK poprawić wymowę angielską

Warto zacząć od tego, że wymowa to nie akcent. Nie mówisz mówić jak Królowa Anglii ani jak aktorzy znani z filmów takich jak Władca Pierścieni aby mówić poprawnie. Ważne jest aby nie popełniać błędów, które nie pozwolą nam być zrozumianymi.

Przykłady niepoprawnej angielskiej wymowy

Kilka popularnych słówek, które często są wymawiane przez nas – Polaków niepoprawnie.

Vegetables, czyli warzywa, często wymawiamy „we dże tej buls” podczas gdy powinniśmy się ograniczyć do 3 sylab i powinno to brzmieć mniej więcej jak „wedż te bls”.

Inne przykłady: słówko tired (zmęczony) wymawiane jako „tajred” podczas gdy jest to „teJErd”. Comfortable (komfortowo, swobodnie) wypowiadane jako „kom for tej bul” powinno brzmieć jak „kamf ty bl”. I takich przykładów pewnie będzie tutaj jeszcze wiele, natomiast jak unikać tych błędów.

Angielska fonetyka i transkrypcja

W niektórych mądrych słownikach możesz znaleźć tzw. zapis fonetyczny, czyli „te dziwne znaczki, mówiące nam jak wymawiać dany wyraz”. Na przykład: comfortable będzie zapisane jako kʌm.ftɚ.bəl.

Czy warto się uczyć tych zasad fonetyki i wymowy? Moim zdaniem nie. Jeśli nie jesteś językoznawcą, nauczycielem angielskiego, to nie jest to najważniejsze i znacząco nie zmieni Twojego angielskiego, a energię jaką poświęcisz na naukę zasad i wyjątków, można wykorzystać lepiej. Widzisz jak wiele jest wyjątków i różnic, dlatego angielskich słówek trzeba się nauczyć każdego z osobna. Zobacz słowo table – stół wymawiane jako „tejbl”, ale już w słowie comfortable, ta część table wymawiana jest całkiem inaczej (patrz powyżej).

Jak poprawić wymowę angielską – zobacz Google translate

Znów z pomocą przychodzi nam nieoceniony Google translate, który oferuje opcję odsłuchiwania słów a także pełnych zdań. Jeśli poznasz nowe słówko, najpierw sprawdź z nim wymowę, a następnie przykłady w zdaniach. Odsłuchaj samo comfortable, a także w zdaniu I feel comfortable, pytanie do you feel comfortable? Zobacz jak wymawia to Google translate, a wtedy automatycznie osłuchasz się na przykładach.

Wymowa amerykańska vs wymowa brytyjska

Może być tak, że niektóre słówka brzmią nieco inaczej po amerykańsku, a inaczej po angielsku. Teoretycznie bardzo wiele słów różni się jeśli chodzi o wymowę, ale w większości przypadków jesteś w stanie zrozumieć to słówko. Na przykład słowo woda – water. Brytyjczyk powie coś w stylu „łote”, Amerykanin z pewnością podkreśli to r na końcu słowa i będzie tam słyszane wyraźne d „łoder”.

Jeśli masz wątpliwości co do jakiegoś słowa, wpisz w Google: szukane słówko + British / American pronunciation czyli brytyjska lub amerykańska wymowa.
W większości przypadków znajdziesz filmiki lub strony z nagraniami dźwiękowymi z daną wymową.

Ćwiczenia na to jak poprawić angielską wymowę

Żeby dobrze pływać, trzeba dużo pływać, a żeby ładnie mówić, trzeba dużo mówić. Jeśli jesteś na początkującym poziomie, mów proste rzeczy „I can see a window in my room”. Wpisuj takie proste zdania w Google translate i powtarzaj.

Jeśli jesteś osobą na nieco wyższym poziomie angielskiego i chcesz poprawić angielską wymowę, to wybierz sobie jakiś wzór do naśladowania. Na przykład podoba Ci się akcent jakiegoś brytyjskiego aktora. Wpisz jego nazwisko na Youtube i wyszukaj materiałów, ale poszukaj takich z napisami. I co dalej? Powtarzaj. On powie jedno zdanie, zatrzymaj i powtórz to imitując jego wymowę.

Czy da się pozbyć polskiego akcentu?

To zależy. Znam osoby, którym udało się to w dorosłym wieku, znam takich którzy mieszkają 20 lat w USA i mówią gorzej niż niektórzy uczący się rok. Wszystko zależy od Twoich predyspozycji, determinacji, mobilizacji i zaangażowania. Natomiast zadaj sobie pytanie „czy ja muszę mieć brytyjski czy amerykański akcent”? Nie jest to wymagana i na pewno o ile nie mieszkasz w danej społeczności, nie jesteś zdany czy zdana na nią cały czas, to będzie Ci trudno sprawić tak, aby ktoś nie rozróżnił, że jesteś cudzoziemcem. Zamiast się tym przejmować, skup się na poprawnej wymowie, a wtedy każdy zrozumie co do niego mówisz.

 

Na koniec dorzucam mały materiał video w tej samej tematyce:

Mam nadzieję, że Ci się przyda i jeszcze bardziej poprawisz swoją wymowę. A zatem – powodzenia 🙂

6 thoughts on “3 sposoby na to JAK poprawić wymowę angielską”

  1. Przydatny wpis, ja nie lubiłem nigdy uczyć się słówek, bo nie wiem jak je wymawiać do tej pory. Muszę koniecznie spróbować sposób z tlnslatorem google. W szkole to już wolałem uczyć się tak jak je pisze i kolejny przyklad tylko nauka pod kartkówkę a nie dla siebie, bo już później w zdaniu nigdy nie użyłem tych słówek..
    A inni jak się uczą słówek?

  2. Właśnie zastanawiam się czy mogę pozbyć się polskiego akcentu. Bardzo mnie on denerwuje podczas rozmowy, ale nie jest przeszkodą w rozumienie tego co mówię.
    Nie ma problemu z porozumiewaniem się, ale prowadzę często ważne rozmowy biznesowe i jest mi trochę z tego powodu głupio, że mam taki akcent a nie inny..
    Będę nad nim pracować teraz i na pewno podzielę się jak to jest.

  3. Dominika też miałam ten problem, ja pozbyłam się go w ciągu roku. Uczyłam się też między innymi z kursem Enlinado metoda nauki z tego kursu dużo mi pomogła i mogła u mnie zmienić.
    Ośmieliłam się do rozmowy już po miesiącu nauki nie mam teraz problemu ze znajdowaniem rozmówców z zagranicy. Mam znajomych z Kanady, Maiami i Toronto i nie wydaje za to nawet złotówki. Rozmawiam z nimi w domu przez internet! 🙂

  4. Zdecydowanie bardziej wolę słuchać wymowy brytyjskiej, łatwiej mi rozumieć co do mnie mówią. Dla mnie taka wymowa jest zrozumiała i jakoś jej chciałbym się nauczyć.
    Swoją drogą super wpis, na pewno nie wszyscy ucząc się języka o tym wiedzą. Myślicie, że w szkole nauczyciele nam mówią jakiej wymowy się uczymy?
    Nigdy nie było o tym nawet słowa, przykre niestety prawdziwe.

  5. Karol nie mówią nam dodatkowo jak zapytałem kiedyś na lekcji lektora jak się uczyć słówek to zostałem wyśmiany. Wartościowy wpis który dużo mi rozjaśnił. To wcale nie jest śmieszne, że ktoś nie wie jak się uczyć słówek. Zaczynając od zera nie ma w tym nic dziwnego widocznie dla niektórych jest. 🙂

  6. Dziękuje!!
    Biorę się za naukę, zawsze miałam problem z wymową, ale u mnie sprawdza się jeszcze nauka angielskiego metodą wałkowania. Szkoda, że nie znałam takiego podejścia do nauki wcześniej..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.