10 zwrotów przydatnych w pracy

Znajdując nową pracę w anglojęzycznej firmie, fabryce, zakładzie czy innym miejscu, gdzie głównym językiem komunikacji jest angielski, warto poznać kilka angielskich zwrotów, które z całą pewnością pozwolą Ci pokazać się z jak najlepszej strony. Dzięki takim frazom i postępowaniu o jakim Ci opowiem, będzie Ci łatwiej make friends (poznawać przyjaciół) i Twoje relations with your co-workers będą po prostu lepsze.

ZAWSZE PAMIĘTAJ

W anglojęzycznej kulturze w pracy, w Stanach w UK czy w Australii, warto, a nawet trzeba być uśmiechniętym, radosnym, pewnym siebie (ale nie zuchwałym), zawsze pozytywnie nastawionym. Niestety często w naszych, rodzimych miejscach pracy musi być odwrotnie i ktoś taki zadowolony, zostałby uznany za kogoś szalonego. W kulturze anglojęzycznej, niezależnie od tego czy jesteś na najniższym stanowisku, czy jesteś kierownikiem działu czy prezesem, warto eksponować uśmiech na ustach. Oto angielskie zwroty dla początkujących w pracy, które MUSISZ wykorzystywać w codziennej pracy, niezależnie od tego gdzie pracujesz czy też gdzie zamierzasz pracować.

Angielskie zwroty dla początkujących w pracy

1. Let’s drink some coffee / Let’s have a lunch

Samo “let’s” oznacza takie jakby chodźmy, dawajcie, jest pewnego rodzaju zachęceniem do działania. Zapraszając kogoś na kawę, lunch czy drinka, z pewnością zyskasz jego sympatię. W ten sposób można nie tylko zjednać sobie nowe osoby, ale możesz też zakopać topór wojenny z kimś z kim dotychczas Ci nie szło.

2. I promise I’ll do my best

Fraza oznacza “obiecuję, że dam z siebie wszystko”. Czy ona przyda Ci się tylko w pracy? Oczywiście, że nie. Za każdym razem, kiedy ktoś Cię o coś poprosi, a Ty zechcesz mu pomóc, możesz powiedzieć “I promise I’ll do my best”.

3. Can you tell me more about your job? / Tell me more about the job

Przychodzisz do nowej firmy, poznajesz ludzi, szybko zauważysz kto jest życzliwy, kto neutralny, kto bardziej skryty. Ludzie zazwyczaj lubią opowiadać i lubią ludzi, którzy umieją słuchać. Uważaj tylko na fanatyków, którzy zapytani o pracę, zabiorą Ci długie godziny na opowiadaniu o swoich obowiązkach. W ten sposób też nauczysz się wielu technicznych słów i zwrotów przydatnych w Twojej pracy. Jak zwykle – podstawa to rozmowa z drugim człowiekiem.

4. It’s amazing / fantastic / very interesting

Doceniaj ludzi, dawaj im do zrozumienia, że są ciekawi. Wtedy będą Cię lubić. Wiele z opowiadanych przez nich historii nie będzie ciekawych, a może nawet będą nudne, ale za okazane zainteresowanie, otrzymasz głęboką wdzięczność, a w nowej pracy to może się przydać.
Warto używać powyższych zwrotów.

Ktoś kupił nowy samochód: That’s fantastic!

Czyjeś dziecko powiedziało kiepski wierszyk, który teraz pokazywany jest na telefonie: It’s amazing! A very smart kid.

Ktoś opowiada Ci o filmie, który wczoraj widział: Wow, that’s very interesting.

5. I really appreciate your help

Gdy ktoś Ci pomoże, możesz powiedzieć “thank you”. Gdy ktoś Ci naprawdę pomoże, warto powiedzieć “I really appreciate your help”. Appreciate oznacza doceniać i brzmi to naprawdę bardzo poważnie. Nie nadużywaj tego zwrotu, ale używaj go chętnie zawsze wtedy kiedy warto.

6. Congratulations! I am really glad that you promoted

Gratuluj innym. Nie ma nic gorszego niż zazdrość. Nigdy jej nie okazuj. Jeśli Twój znajomy awansował, pogratuluj mu na przykład tą frazą.

I am glad of you – jestem z Ciebie dumny, to kolejna fraza której warto się nauczyć.

7. Good luck and lots of success

Życz innym powodzenia. To jedno z tych magicznych słów, a właściwie zwrotów, których warto używać zawsze wtedy, kiedy chcemy komuś sprawić przyjemność. Ktoś ma ważną rozmowę z szefem, życz mu good luck.

8. I’m sorry about that

Słówko sorry zazwyczaj używane jest w momencie przepraszania. Nie każdy początkujący wie, że oznacza ono także przykrość. Zwrot I am sorry oznacza także jest mi przykro.

I am sorry about that warto użyć w każdej sytuacji w której komuś podwinęła się noga czy spotkała go jakaś przykrość.

9. I apologize

Ten zwrot z kolei oznacza przeprosiny w sytuacji, kiedy to my jesteśmy powodem czyjegoś smutku. Nie dotrzymaliśmy terminu, zawiedliśmy naszego współpracownika? Wtedy warto powiedzieć I apologize.

10. You’re welcome

Zwrot oznacza nasze polskie “nie ma za co”. Ciężko to jednoznacznie przetłumaczyć, gdyż sam zwrot słowo po słowie znaczy “jesteś mile widziany / witany”. Często zapisywany błędnie jako “your welcome”. Tak naprawdę jest to skrót od zwroty you are welcome.

Warto go używać zawsze wtedy, kiedy ktoś nam podziękuje. Inne zwroty, które oznaczają nie ma za co to między innymi: don’t mention it czy no problem.


Pamiętaj, że te angielskie zwroty dla początkujących w pracy, to jedynie przykłady, które mają naprowadzić Cię na myślenie po angielsku w nowym miejscu pracy. Musisz dużo rozmawiać z ludźmi, musisz testować, mówić, słuchać, przebywać z językiem, a wtedy krok po kroku będziesz uczyć się nowych i nowych rzeczy.

Enlinado 500 plus zwrotów

Jeśli potrzebny Ci angielski dla początkujących w pracy i nie tylko, znajdziesz tutaj ponad 500 zwrotów, do tego ich opracowanie w formie video, proste ćwiczenia, a także wymowę native speakerów. Nauczysz się ich szybko i łatwo.

4 thoughts on “10 zwrotów przydatnych w pracy”

 1. Cześć
  Bardzo pomocne przykłady!

  Od dłuższego czasu chciałabym się nauczyć języka angielskiego. Staram się teraz rozplanować swoją naukę. Dużo moich znajomych nauczyło się właśnie języka w domu. Muszę iść w ich ślady, bo nic nie tracę a mogę zyskać.

 2. Ania możesz zyskać jak wzbogacisz tradycyjne metody nauki metodą zanurzenia się w języku. Słyszałam o tym własnie z tego bloga. Nauka języka angielskiego od zawsze to była moja zmora, ale tylko i wyłącznie dlatego, że trafiałam na złych nauczycieli.
  Tutaj nie o tym, zwroty w pracy przydatne na pewno je wykorzystam dziękuje! 🙂 🙂

 3. Jestem po 58 moje dzieci nie wierzyły w to, że nauczę się mówić po angielsku. Uczę się z Darkiem i przełamałam ich stereotypowe myślenie. Te zwroty używam jak nabardziej w pracy (pracuje w hotelu). Mamy różnych gości, niestety znałam dobrze tylko język Niemiecki, ale z czasem brakowalo znajomości i angielskiego i postanowiłam poświęcić czas na naukę w domu.
  Nie żałuje bardzo się cieszę, że wybrałam taką metodę do nauki.

 4. Super, bardzo dziękuje!
  Zaczynam się uczyć zwrotami od niedawna dzięki Enlinado, bo nigdy wcześniej nie doceniałam tej metody. Ucząc się w taki sposób można od razu używać języka praktycznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.