Być może szukasz ofert pracy za granicą i chcesz w nich uwzględnić to, żeby znajomość języka (w przypadku Anglii języka angielskiego) nie była wymagana.
Postaram Ci się dziś nieco zmienić punkt widzenia, a może dzięki temu znajdziesz:
- Po pierwsze LEPSZĄ pracę.
- Lepiej płatną.
- Z lepszym szefem.
- I ogólnymi lepszymi warunkami.
Wyjechałem za granicę bez znajomości angielskiego
Praca w Anglii bez języka jest możliwa. Dziesiątki moich znajomych wyjechało do Anglii i twierdzą, „że dopiero tam nauczyli się angielskiego”, albo nie nauczyli się wcale bo pracują z Polakami i angielski nie jest wymagany.
Czy jest to dobre podejście z ich strony? Moim zdaniem (oczywiście pod kątem zawodowym) to nie jest dobre podejście.
1. Jesteśmy skazani na łaskę tych powyżej
Ktoś może powiedzieć, „ale ja pracowałem tylko z Polakami i moim przełożonym był Polak”. Zatem jesteś zdany na łaskę, humory i dobre czy złe dni swojego przełożonego. Nie możesz się nawet nikomu poskarżyć w sytuacjach mobbingu, nadużyć, zwlekaniu z zapłatą, na dobrą sprawę nie wiesz nawet czy pracujesz legalnie…
Przesadzam? A znasz takie powiedzenie, że nikt tak nie „pomoże” Polakowi za granicą, jak drugi Polak? Mam nadzieję, że rozumiesz metaforę.
Umiesz język angielski? Licz na siebie!
Jeśli chcesz liczyć na jakąkolwiek pomoc to licz na siebie. Znając choćby podstawy komunikacji, możesz znacznie więcej załatwić, łatwiej podróżować, łatwiej nawiązać relację z ludźmi, co znacznie ułatwi ci ogólne życie za granicą.
2. Znając język, zarabiasz więcej
Dwie sytuacje z życia, być może pokażą Ci że to prawda.
Moich dwóch znajomych pojechało na zbiory do Anglii. Na potrzeby tego wpisu nazwijmy ich Bolek i Lolek z racji tego, że jeden wyjdzie w tej historii na poszkodowanego, to nie chciałbym stawiać nikogo w niekorzystnym świetle.
Zatem Bolek i Lolek pojechali na prace sezonowe do Anglii. Zwykłe zbiory jabłek czy gruszek (mniejsza o ten szczegół). Czy do tego trzeba umieć jakikolwiek język? Podstawowych zwrotów jak take „put this apple here” można nauczyć się w godzinę.
Dlaczego Lolek zarobił więcej od Bolka?
Lolek umiał angielski na tyle, żeby zrozumieć pół na pół co mówią w telewizji, aby wyłapać sens piosenki, aby powiedzieć, że potrzebuje pożyczyć samochód, bo musi gdzieś jechać. Czyli taki dość komunikatywny angielski.
Zaś Bolek nie umiał angielskiego w ząb. No może maksymalnie coś w stylu „majnejmis Bolek, ajem poland” ale to by było na tyle.
Jeden i drugi dostali pracę i dużo funtów na godzinę (jak to za granicą), jednak po 7 dniach okazało się, że potrzeba brygadzisty do koordynacji pracowników z Polski i szczęście chciało, że Lolek został zauważony. Analogicznie dostał więcej funtów za godzinę, a obowiązki koordynatora ograniczały się do wydawania poleceń w stylu: „dziś trzeba zebrać jabłka z sektora x, albo trzeba wziąć kombajn i pojechać tam„.
Ich szef czy manager stwierdził, że woli zapłacić więcej komuś, kto umie angielski, a dzięki temu on sam jako szef, kierownik czy manager, nie będzie musiał machać rękami i pokazywać „take this, and go there, and do that„.
Przypadek?
Powiesz może, że to wyjątek i praca za granicą bez znajomości języka to norma. Pomyśl nieco szerzej. Zawsze ten, który będzie mógł się lepiej komunikować, zyska:
- lepsze kontakty,
- networking (nazwij to brzydko „znajomości”),
- zawsze dostanie więcej zleceń,
- więcej zadań dodatkowych,
- i będzie bardziej mobilny,
Bo „dziś” idziesz na przysłowiowy zmywak, ale z dobrym podejściem i zaangażowaniem i oczywiście językiem, jutro jesteś kelnerem, a następnie managerem sali.
To żadne pompowanie historyjek na potrzeby efektu wow. Zapytaj kogoś kto pracował w Anglii i powie Ci że zdecydowana większość pracowników na stanowiskach kierowniczych (np. w Londynie), to obcokrajowcy. Wielu Anglików ma brzydko mówiąc „olewczy” stosunek do pracy, dlatego właściciele firm, barów, hoteli, fabryk, baaardzo chętnie obsadzają obcokrajowców na wyższych stanowiskach – w tym także nas Polaków.
Odnieś to teraz do każdej innej branży w której można awansować, dzięki dobrej pracy, dzięki kontaktom z ludźmi i z zaangażowaniem.
Praca za granicą bez języka to 30% mniejsze zarobki
Jeżeli ktoś mówi, że to nie prawda, to albo kłamie, albo jest nieświadom, że nie ma racji. Umiejętność angielskiego, to inwestycja w siebie, która realnie zwraca się w postaci większych zarobków.
Hydraulik, glazurnik, tapeciarz a może malarz? Jeżeli w Polsce jesteś dobrym fachowcem… Ok, nawet średnim, ale pracujesz solidnie i znasz podstawy swojego fachu, to praca w Anglii choćby na wyjazdy sezonowe, daje Ci możliwość zarobienia znacznie większej kwoty pieniędzy i mowa tu o 4 cyfrowych sumach, przekraczających 10 000 zł miesięcznie.
Kilku moich znajomych założyło własne biznesy w Anglii i OPŁACA im się pracować tam 2 miesiące i ponownie 3 miesiące siedzą sobie w Polsce, co łącznie daje mniej niż pół roku zagranicą, a zarobki znacznie przekraczające średnią krajową. Znajomy hydraulik pochwalił się kiedyś, że w około 5 miesięcy jest w stanie zarobić netto, czyli do ręki około 80 000 zł i to bez urabiania się po 16 godzin na dobę, tylko w godnych warunkach z przestrzeganiem zasad BHP.
Jednak ten sam hydraulik umie angielski na bardzo dobrym poziomie i stale się go uczy. Jego słownictwo branżowe opanował do perfekcji.
Podsumowując
Praca w Anglii bez języka jest możliwa, ale jeśli wykonasz minimalny wysiłek i nauczysz się angielskiego, to znacznie poprawisz swoje zarobki i ogólne warunki bytowania w tym kraju.
- Anglicy będą postrzegać Cię lepiej,
- pracodawca już na starcie zauważy, że ta osoba jest godna jego uwagi, bo poświęciła swój czas aby nauczyć się języka,
- będziesz mieć łatwiejszy kontakt z obcokrajowcami, a dzięki temu unikniesz niedomówień czy konfliktów, bo wszystko można łatwo wyjaśnić,
- będziesz osobą samodzielną, bez kompleksów i ograniczeń, gdyż zrobisz zakupy w małym sklepiku bez pokazywania palcami i machania rękami, pojedziesz w dowolne miejsce dowolnym środkiem komunikacji, wynajmiesz mieszkanie, z łatwością zorganizujesz dodatkowe usługi (telewizja, internet, telefon),
Czy warto poświęcić 6 miesięcy na naukę angielskiego?
Dokładnie TYLE wystarczy aby nauczyć się angielskiego na podstawowym poziomie, pozwalającym na w miarę swobodną komunikację.
Praca za granicą bez języka to uciążliwa sprawa, dlatego nie skreślaj sobie tak wielu możliwości już na starcie.
- Przypominam o Enlinado.
- 30 nagrań z lekcjami w których w prosty sposób wyjaśniam: najważniejsze rzeczy związane z gramatyką, wiele sposobów do nauki słówek, sposoby na pozyskiwanie darmowych nauczycieli i masa innych niezbędnych informacji o angielskim (cały wykaz lekcji w prezentacji www.Enlinado.pl ).
- Łącznie ponad 5 godzin materiałów video.
- 30 dnia gwarancji zadowolenia.
To moja propozycja dla Ciebie na dziś.
Jeśli chcesz, poświęć kilka minut i zobacz prezentację mojego produktu, zobacz poniższe nagranie. Na stronie głównej możesz też odebrać jedną lekcję żeby zobaczyć na czym polega i jak się prezentuje kurs. Mam nadzieję, że pomogę Ci nauczyć się angielskiego szybko i sprawnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy 🙂
Ten wpis dotyczy takich tematów jak: praca za granicą bez języka, a konkretnie praca w Anglii bez języka – bez znajomości angielskiego. Jest możliwa, ale zdecydowanie lepiej znać język angielski.
Jestem zainteresowana kursem, ale nie mogę pobrać darmowej lekcji /błąd wczytywania strony/.
Powiem jak to jest ze strony Polki, która mieszka od jakiegoś czasu w Anglii. Wyjechałam do Anglii z moim mężem ponad pół roku temu, dostał tam pracę dodam, że dobrą pracę. Nie myśleliśmy długo, nic nas w Polsce nie trzymało tak naprawdę nie mamy dzieci z rodziną widzimy się tylko na święta, ale ja nie o tym.
Powiem szczerze, że mieszkając za granicą i pracując z polakami cięzko nauczyć się języka naprawdę. W naszej okolicy jest kilka sklepów polskich co już w ogóle nas nie motywuje do nauki. Dlatego z własnych ambicji chcemy się nauczyć języka, uczymy się już kilka tygodni z kursem enlinado i widzimy progres kurs nam wiele pokazał i nauczył. Sami byśmy na pewno się nie zmotywowali do nauki. Dziękujemy!
Moim zdaniem warto i nie warto pracować bez znajomości języka. Na pewno jest ciężko się odnaleźć, nie jest to fajne jak musimy prosić się o pomoc każdego, kto umie, żeby coś za nas załatwił.
Cięzko też moim zdaniem współpracować, taka praca bez kontaktu z ludzmi jest naprawdę trudna. Chciałoby by się z kimś porozmawiać, ale się nie da.. 🙁
A wy jak uważacie? Ja np nie odważyłabym się na wyjazd za granicę bez znajomości podstaw..
Znam osoby z grona znajomych z dawnej szkoły itp, którzy pracują za granicą i nie znają języka. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żeby ktoś mną ,,pomiatał” tylko dlatego, że nie znam języka. W sumie możemy jak napisałeś nawet nie wiedzieć, że pracujemy na czarno, ale jesteśmy ,,okradani”. Znam przypadki osób, które się sądziły o swoje pieniądzę, bo płaciły wszystkie możliwe składki nawet jak nie przekraczały danego wieku. Sądziły się, bo ktoś im pomógł a ilu może być nie świadomym i okradanym.
Ja nie pracowałabym za granicą bez znajomości języka w życiu.
Dokładnie przy pracy fizycznej praca bez języka jest możliwa za granicą, ale skazanie na łaskę innych to już jest uciążliwe. Nawet nie tyle co uciążliwe, ale utrudnia funkcjonowanie w obcym państwie.
Mój znajomy miał kiedyś przykrą sytuację w Anglii został oszukany przez szefa i gdyby nie jego bratowa, która znała angielski to zmarnowałby kilka miesięcy i nic za to nie miał + dokładał wszystkie swoje oszczędności w utrzymanie się tam. Moim zdaniem lepiej język znać.
Bardzo fajny wpis.
Bez języka cięzko co prawda znajdzie się pracę, ale jakbym drugi raz już do Holandii na róże nie wyjechała. Jak się zna język to lepsze zarobki i oczywiście praca. Nie wspominam dobrze takiej pracy i tego wyjazdu uważam, że taka praca jest dla ludzi, którzy naprawdę są zdesperowani. Dlatego teraz już wiem, że bez języka jest ciężko i myślę, że większość osób to potwierdzi 🙂