3 sposoby na to jak poprawić czytanie po angielsku

Jeśli dużo czytasz w języku polskim, to prawdopodobnie polubisz też czytanie po angielsku. A jeśli NIE lubisz czytać, to czym prędzej zmień swoje podejście i zacznij, gdyż czytanie jest NIESAMOWICIE skuteczną metodą nauki angielskiego, która może diametralnie przyczynić się do poprawy Twojego poziomu języka obcego.

A zatem, dziś podam Ci 3 sposoby na to jak poprawić czytanie po angielsku. Wystarczy mieć do tego trochę wyobraźni, przyda się też urządzenie z dostępem do internetu (komputer lub smartphone) i właściwie możemy zaczynać.

1. Czytaj po angielsku to co lubisz i uzależnij się od tego (powiem Ci jak)

Gdy czytamy szkolne czytanki lub rozwiązujemy jakieś zadania w oparciu o gotowe teksty, to zazwyczaj są to informacje, które kompletnie nas nie interesują. Wyspa na Pacyfiku na której mieszka 20 osób? Może to ciekawy news, ale nie każdego to interesuje. Jedni wolą teksty o muzyce, a inni o układach scalonych czy budowie silników.

czytanie po angielskuW moim przypadku było tak, że zainteresowałem się bieganiem. W internecie jest przynajmniej milion stron o bieganiu, ale postanowiłem wejść na pewien popularny portal aukcyjny i kupić używaną książkę (za 5 zł), którą prawdopodobnie ktoś oddał na wystawkę. Książka jest w języku angielskim, dlatego czytałem ją codziennie przy śniadaniu. I znów, czasem to było 5 minut i dwa akapity, a czasem kilka czy kilkanaście stron, bo temat mnie zaciekawił.

Ciekawiło mnie co będzie dalej, a dzięki temu poznawałem mnóstwo angielskich fraz i słówek związanych właśnie z bieganiem. Wszystko czego nie rozumiałem, tłumaczyłem na bieżąco w Google Translate.

Spróbuj tej metody. Być może wolisz książki fabularne? Ja także 🙂 Dlatego kupiłem jedną z moich ulubionych książek z dzieciństwa, a mianowicie Harrego Pottera. Zgadnij ile zapłaciłem za tę książkę na popularnym portalu aukcyjnym? Również około 5 zł.

To, że czytałem ją wcześniej w języku polskim, pozwalało mi skojarzyć wiele wątków, które wydawały się skomplikowane i początkowo niezrozumiałe w angielskim.

A jeśli Twój poziom angielskiego jest jeszcze zbyt niski, to czytaj teksty dla początkujących. Jest mnóstwo serii książek tzw. uproszczonych, napisanych na potrzeby uczenia się na poziomach od A1, B1, B2. Naprawdę jest tego masa.

Zatem punkt pierwszy – żeby poprawić czytanie, trzeba czytać.czytanie po angielsku książek

2. Aplikacje wspomagające szybkie tłumaczenie angielskich zwrotów i słówek

Ten sposób znacznie ułatwia czytanie elektroniczne, czyli na komputerze, tablecie czy telefonie. Chodzi o aplikację pozwalającą na zaznaczenie słówka lub zwrotu składającego się z kilku angielskich słówek i przetłumaczenie go, bez przełączania zakładek.

Ja korzystam z aplikacji Rememberry, która jest wtyczką do przeglądarki Chrome. Z pewnością znajdziesz wiele innych na swoje urządzenie.

Podczas czytania po angielsku i natrafienia na nowe słówka lub niezrozumiałe zwroty, można je szybko sprawdzić, nie tracąc wątku.

3. Czytanie po angielsku na głos

Niby takie proste i takie oczywiste, ale warto to nieco uzupełnić. Generalnie samo czytanie na głos może poprawić Twoje wyniki nawet o 30%. Angażujesz więcej zmysłów, więc mózg musi wykonać więcej pracy, a przez to istnieje większa szansa na zapamiętanie. Jeszcze bardziej poprawisz swoje wyniki, jeśli będziesz POWTARZAĆ po angielsku.

I tu ogranicza cię wyobraźnia. Możesz dany tekst wrzucić do Google Translate i powtarzać po syntezatorze, ale możesz też na przykład oglądać materiał na Youtube do którego jest dołączony tekst i powtarzać zdanie po zdaniu. Zrób sobie tygodniowy test i zobaczysz jak łatwo można poprawić czytanie po angielsku, tylko dzięki takiemu prostemu zabiegowi.

Podsumowując

Pokazałem Ci 3 sposoby na to jak poprawić czytanie po angielsku, a jedyne co musisz zrobić, to wdrożyć je w swoje codzienne życie. Już po kilku dniach będziesz w stanie czytać zauważalnie lepiej, a w dodatku zapamiętując znacznie Więcej.

Jeśli chcesz, przetestuj także mój kurs angielskiego 🙂

Polecam Ci mój autorski kurs Enlinado, więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Enlinado.pl

A jeżeli Ty masz jakieś ciekawe pomysły na to jak poprawić czytanie po angielsku, to koniecznie się z nami podziel w sekcji komentarzy.

4 thoughts on “3 sposoby na to jak poprawić czytanie po angielsku”

 1. Bardzo przydatne rady, zaczynam testować zawsze chciałem przeczytać Harrego Pottera po angielsku wróciłbym do czasów kiedy byłem nastolatkiem. Myślę, że warto poczuć to jeszcze raz i połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie jestem na początkujacym poziomie, ale też nie jestem orłem z języka angielskiego.
  Nigdy wcześniej nie przeczytałem całej książki po angielsku zobaczymy jak to będzie 🙂

 2. Super wpis!
  Ja jestem na poziomie b2, według testów (nie czuje się serio mocny z angielskiego) mam opory przed rozmową i generalnie czuje się słaby z angielskiego. Na testach zawsze wychodziłem dobrze, ale to wykułem co trzeba było i jakoś tak szło, ale żeby coś powiedzieć to cisza.
  Na pewno przetestuje ten sposób w nauce języka.

 3. Ja czytając książke zawsze podkreślam zdania, których nie rozumiem, można powiedzieć że i zwroty. Staram się później je przerabiać zmieniając formę itp.
  Myślę, że warto wprowadzać książki do jednej z metod nauki języka, nie musi być to od razu książka S. Kinga, ale na wszystko przyjdzie czas. 🙂
  Wy jakie książki polecacie do czytania dla początkujących?

 4. Dzięki za dobry patent na naukę, nie ukrywam lubię czytać. Kiedyś się przymierzałem do czytania książek z tłumaczeniem angielskim tych, które czytałem wcześniej.
  Nie wiem co inni o tym sądzą, ale taka metoda nauki moim zdaniem jest bardzo dobra. Wzbogaciłbym ją jeszcze o oglądanie seriali itp. (tylko ta metoda już dla osób, które podstawy języka znają)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.