Czasowniki nieregularne w angielskim i jak się ich nauczyć?

Wielu z nas ma z nimi problem, nawet osoby z nieco wyższymi poziomami angielskiego bywają zaskoczeni, gdy trafią na tzw. czasownik nieregularny w języku angielskim. Czym są takie czasowniki nieregularne, kiedy się ich używa i jak się ich łatwo nauczyć? O tym w dzisiejszym wpisie.

Czym są czasowniki nieregularne w angielskim?

Kiedyś zrobiłem taki materiał na YT (zostaw sobie go na koniec) w którym wspomniałem o 4 czasach angielskich, które trzeba znać. Wspomniałem tak o czasie past simple, czyli przeszłym prostym w którym wyrażamy jakieś czynności czy zdarzenia, które miały miejsce w przeszłości i są zakończone (tak najprościej można sobie ten czas wyobrazić).

I dochodzimy tam właśnie do punktu jakim są czasowniki nieregularne. Szybkie przypomnienie. O ile czasowniki regularne w past simple to nic innego jak bezokolicznik (czyli podstawowa forma czasownika) plus końcówka „ED, na przykład I play – gram, I played – grałem lub I dance – tańczę, I danced – zatańczyłem.

O tyle w czasownikach nieregularnych, zamiast tej końcówki ED, mamy po prostu inne słowo. Przykład: I know – wiem, I knew – wiedziałem. I see – widzę, I saw – widziałem / zobaczyłem.

Jak się uczyć czasowników nieregularnych?

To może zacznę od tego jak się ich nie uczyć. W szkole dają nam listę takich czasowników i każą się nauczyć jej na pamięć. W większości przypadków ludzie nie wiedzą nawet po co jest ta trzecia forma i kiedy się jej używa, bo nie rozumieją jeszcze koncepcji działania perfectów. Jeśli i Ty teraz łapiesz się za głowę i myślisz sobie „jakie perfecty, jaka trzecia forma”, to spokojnie. Z czasem to opanujesz. Na dziś musisz jedynie wiedzieć, że jest coś takiego jak czasowniki nieregularne i jak ich NIE tworzyć w oparciu o końcówkę ED 🙂

Ok, skoro zatem nie uczyć się list słówek z odmianami, to jak najlepiej się nauczyć angielskich czasowników nieregularnych? O tym za chwilę, ale najpierw…

Co by było gdyby?

O tym nie powie Ci żaden nauczyciel angielskiego i pewnie wielu mnie za to zgani, jednak ja właśnie w taki sposób się uczyłem – bez presji i bez konieczności bycia perfekcyjnym.

co by było, gdyby odmienić czasownik nieregularny w regularny sposób? Na przykład gdy napiszesz „I knowed this girl” zamiast „I knew this girl”? Otóż nic takiego się nie stanie. To porównywalne do sytuacji gdyby powiedzieć: znawałem tę dziewczynę. Gdy powie tak obcokrajowiec, to czy go nie zrozumiesz? Owszem, zrozumiesz i pewnie poprawisz.

Tak samo będzie w przypadku rozmowy po angielsku. Zamiast za każdym razem zastanawiać się po 10 razy czy to czasownik regularny czy nieregularny, po prostu go powiedz. Twój rozmówca Cię ewentualnie poprawi i z czasem nauczysz się poprawnej formy.

Ty ignorancie!

Nie zachęcam Cię do bycia ignorantem ani do uprawiania dziadostwa, chcę Ci tylko pokazać, że nie jest to najważniejsza rzecz przy nauce języka angielskiego.

Opcja dla ambitnych

Jeśli Ty mimo wszystko chcesz opanować wszystkie czasowniki nieregularne* to z całym szacunkiem do Twojej ambicji – nie rzucaj się na głęboką wodę i nie ucz się na pamięć listy kilkuset z nich z marszu. Jeśli masz doskonałą pamięć i będziesz w stanie łatwo wykorzystać te odmiany w rozmowie – ok, nie było tematu. Jednak jeśli masz wrażenie, że to wywołuje tylko niepotrzebną presję i nie przekłada się na płynność Twojej rozmowy, to rób tak.

Wybierz sobie kilka popularnych czasowników, które Twoim zdaniem mogą przydać się w codziennej rozmowie i opracowuj je jeden po drugim. Jeśli poznasz słówko know i jego odmienioną formę knew, to zrób sobie kilka przykładów, znajdź jakiś tekst z tym słówkiem, spróbuj powiedzieć kilka rzeczy w odniesieniu do przeszłości, na przykład: I knew you but I forgot who you are (dwa pieczenie na jednym ogniu).

Wtedy te słowa zaczną „brzmieć” w Twojej głowie i nauczysz się ich wykorzystywać a nie tylko znać. Proponuję też maks 5 przykładów dziennie. Większa ilość dla przeciętnego człowieka, który nie jest maniakiem językowym, może wprowadzić odwrotny skutek, zamieszanie i niechęć do nauki.

Czasowniki nieregularne w angielskim – podsumownie

Zatem dziś dowiadujesz się, że istnieje coś takiego jak czasowniki nieregularne w języki angielskim (irregular verbs), że nie odmieniają się one z końcówką ED i że nawet jeśli je tak odmienisz, to nic strasznego się nie stanie, po prostu zdanie będzie nie do końca poprawne, ale i tak zrozumiałe.

Pozdrawiam 🙂

3 thoughts on “Czasowniki nieregularne w angielskim i jak się ich nauczyć?”

  1. Zawsze uczyłem się ich na pamięć, nigdy nie myślałem w ten sposób, żeby nauczyć się tych najbardziej potrzebnych. Taka jest prawda, że traciłem czas na ich naukę a nie wiem czy teraz pamiętam ze 20% z nich. Przydatny wpis, bo ja nigdy nie lubiłem się z gramatyką, ale co śmieszne zawsze dostawałem lepsze oceny z gramatyki niż z kartkówek ze słownictwa.
    Co prawda wakacje zbliżają do końca, ale ja się biorę za angielski dzięki takim radą myślę, że zrobię progres.

  2. Ciekawy wpis, zawsze uczyłem się wszystkich z marszu a teraz pamiętam może z 15. Niestety tak jest na pamięć nie ma się co uczyć, bo jak się tego później nie używa to niestety zapominamy. Nie jest tak tylko z nauką języka i myslę, że każdy zna zasadę 3 razy Z panującą w szkole.
    W nauce języka trzeba o niej zapomnieć i uczyć się w końcu dla siebie nie pod egzamin. To jest przykre, ale kończąc szkołe cieszyłem się, że w końcu moge się uczyć rzeczy które mnie interesują i które mi się w życiu przydadzą.

  3. Ja i tak mimo wszystko wolę opanować wszystkie mam pamięć wzrokową, jak widzę słówko to znam znaczenie. Schody się zaczynają jak słyszę je w rozmowie niestety nie umiem tak szybko wyłapać.
    Przede mną dużo pracy muszę zacząć słuchać jak się je wymawia to może zlikwiduję ten problem. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.