Jaki jest sekret poliglotów?

Przeprowadziłem wiele rozmów z osobami, które znają kilka języków. Kilka? Czyli ile?

Minimum 3, 4, a nawet 6 języków obcych. Ci ludzie są w stanie uczyć się języka obcego bardzo szybko, bo już w ciągu kilku miesięcy są w stanie opanować podstawy na tyle aby się dogadać, a w rok mogą opanować dany język do perfekcji.

Jak tego dokonać? Jaki jest sekret poliglotów, który jednym pozwala uczyć się języka obcego w ekspresowym tempie, a inni nie są w stanie nauczyć się nawet podstaw? Oto kilka zasad, których musisz przestrzegać, a wtedy na pewno nauczyć się języka obcego bardzo szybko.

1. Sekret poliglotów – nauka całych zdań

To pierwsza zasada, której trzeba przestrzegać. Zawsze powtarzam to w swoim kursie Enlinado, że nauka całych zdań ma sens, gdyż zapamiętujemy znaczenie słówek w konkretnych sytuacjach. Nie jest to znaczenie abstrakcyjne, tak jak ma to miejsce w przypadku uczenia się pojedynczych list słówek. Dlatego następnym razem ucząc się jakiś słówek, upewnij się że ubierasz je w zwroty, frazy czy całe zdania.

2. Sekret poliglotów – wałkowanie słów i zwrotów

Ja mówię na to wałkowanie, a chodzi po prostu o opracowywanie. Z danym słowem, musisz przeprowadzić szereg zabiegów, zanim poczujesz jego realne znaczenie i zanim się go na dobre nauczysz. Jak można wałkować słowo?

 • po pierwsze, znajdź z nim jakieś przykłady,
 • po drugie, osłuchaj się tego słówka w zdaniach, zobacz jak wymawiają je native speakerzy (na live’ach z Enlinado a także w kursie angielskiego Enlinado, podawałem mnóstwo sposobów na to, jak znaleźć dane słówko na przykład w filmie),
 • po trzecie, zrób z nimi różne kombinacje, czyli jeśli masz jakieś słówko czy zwrot, zadaj z nim pytanie, zrób zdanie w 3ciej osobie liczny mnogiej, pojedynczej, zrób przeczenie w drugiej osobie liczby mnogiej, zadaj pytanie z przeczeniem w pierwszej osobie liczby pojedynczej (np: czy my nie możemy tam iść?). Działając w taki sposób, nauczysz się spontanicznie tworzyć zdania, a wtedy to tylko kwestia dodawania kolejnych klocków do języka.

3. Sekret poliglotów – rozmawiaj z ludźmi

O ile wcześniejsze metody przyswajania nowych rzeczy w języku angielskim były dobre, żeby zapamiętać nowe słówka i zwroty, o tyle ta kwestia jest kluczowa i prawdopodobnie najważniejsza dla nauki Twojego języka obcego, a mianowicie rozmowa z ludźmi. Istnieje przynajmniej 5 sprawdzonych sposobów jak znaleźć za darmo ludzi do rozmowy praktycznie w każdym języku świata. Wystarczy trochę ruszyć głową i także wspominałem o tym na live’ach na Facebooku czy we wspominanym już kursie.

Na początku można pisać, później można rozmawiać na kamerce, a na końcu można się z kimś spotkać, a wtedy to już nieograniczone możliwości wykorzystywania języka.

Podsumowując

Wspomniany w tytule sekret poliglotów to po prostu doskonalenie języka na wielu płaszczyznach. Ktoś może powiedzieć: takiego sekretu nie ma, po prostu ciężka i systematyczna praca i po części ta osoba będzie miała rację. Jednak warto, aby ta praca była poparta pewnymi zasadami, a wtedy nauka języka obcego pójdzie nam znacznie łatwiej.

Powodzenia!

3 thoughts on “Jaki jest sekret poliglotów?”

 1. Nigdy nie myslałem na ten temat o nauce, że można uczyć się zwrotami. Gdybym wcześniej wiedział na pewno zaoszczędziłbym czasu na naukę całych kolumn słówek, których niestety teraz nie pamiętam.
  Troche to moja wina, że nie wymyślałem z nimi zdań, ale kurcze jak jest do nauczenia się koło 100 słówek na następny dzień to raczej nierealne.
  Dzięki za ten wpis.
  Pozdrawiam Krzysztof W.

 2. Cześć, ja też nigdy nie uczyłam się zwrotami. Zawsze tylko słówka, ale po jakimś czasie mnie to denerwowało, że uczyłam się tyle słówek a po 2 tygodniach pamiętałam może 10…
  Teraz nauka zwrotami u mnie się lepiej sprawdza, bo ich używam staram się dużo mówić. Praktyka i jeszcze raz praktyka a to wszystko dzięki Twoim radom. Kurs podstawowy enlinado nauczył mnie bardzo dużo teraz myślę nad 500+ zwrotów, bo nikt nigdy nie przekazał mi tyle wiedzy na temat nauki języka!
  Dziękuje 🙂 🙂

 3. Nie znam sekretu poliglotów, ale bez praktyki go nie poznamy. Warto skupić się na mowie tak jak w kursie Enlinado, obejrzałem darmową lekcję i wiem, że tak chciałbym się uczyć.
  Nigdy wcześniej nie uczyłem się niczego z kursu online, ale mam sporo czasu ostatnio i bardzo chciałbym spróbować. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.