Jaki jest sekret poliglotów?

Przeprowadziłem wiele rozmów z osobami, które znają kilka języków. Kilka? Czyli ile?

Minimum 3, 4, a nawet 6 języków obcych. Ci ludzie są w stanie uczyć się języka obcego bardzo szybko, bo już w ciągu kilku miesięcy są w stanie opanować podstawy na tyle aby się dogadać, a w rok mogą opanować dany język do perfekcji.

Jak tego dokonać? Jaki jest sekret poliglotów, który jednym pozwala uczyć się języka obcego w ekspresowym tempie, a inni nie są w stanie nauczyć się nawet podstaw? Oto kilka zasad, których musisz przestrzegać, a wtedy na pewno nauczyć się języka obcego bardzo szybko.

1. Sekret poliglotów – nauka całych zdań

To pierwsza zasada, której trzeba przestrzegać. Zawsze powtarzam to w swoim kursie Enlinado, że nauka całych zdań ma sens, gdyż zapamiętujemy znaczenie słówek w konkretnych sytuacjach. Nie jest to znaczenie abstrakcyjne, tak jak ma to miejsce w przypadku uczenia się pojedynczych list słówek. Dlatego następnym razem ucząc się jakiś słówek, upewnij się że ubierasz je w zwroty, frazy czy całe zdania.

2. Sekret poliglotów – wałkowanie słów i zwrotów

Ja mówię na to wałkowanie, a chodzi po prostu o opracowywanie. Z danym słowem, musisz przeprowadzić szereg zabiegów, zanim poczujesz jego realne znaczenie i zanim się go na dobre nauczysz. Jak można wałkować słowo?

  • po pierwsze, znajdź z nim jakieś przykłady,
  • po drugie, osłuchaj się tego słówka w zdaniach, zobacz jak wymawiają je native speakerzy (na live’ach z Enlinado a także w kursie angielskiego Enlinado, podawałem mnóstwo sposobów na to, jak znaleźć dane słówko na przykład w filmie),
  • po trzecie, zrób z nimi różne kombinacje, czyli jeśli masz jakieś słówko czy zwrot, zadaj z nim pytanie, zrób zdanie w 3ciej osobie liczny mnogiej, pojedynczej, zrób przeczenie w drugiej osobie liczby mnogiej, zadaj pytanie z przeczeniem w pierwszej osobie liczby pojedynczej (np: czy my nie możemy tam iść?). Działając w taki sposób, nauczysz się spontanicznie tworzyć zdania, a wtedy to tylko kwestia dodawania kolejnych klocków do języka.

3. Sekret poliglotów – rozmawiaj z ludźmi

O ile wcześniejsze metody przyswajania nowych rzeczy w języku angielskim były dobre, żeby zapamiętać nowe słówka i zwroty, o tyle ta kwestia jest kluczowa i prawdopodobnie najważniejsza dla nauki Twojego języka obcego, a mianowicie rozmowa z ludźmi. Istnieje przynajmniej 5 sprawdzonych sposobów jak znaleźć za darmo ludzi do rozmowy praktycznie w każdym języku świata. Wystarczy trochę ruszyć głową i także wspominałem o tym na live’ach na Facebooku czy we wspominanym już kursie.

Na początku można pisać, później można rozmawiać na kamerce, a na końcu można się z kimś spotkać, a wtedy to już nieograniczone możliwości wykorzystywania języka.

Podsumowując

Wspomniany w tytule sekret poliglotów to po prostu doskonalenie języka na wielu płaszczyznach. Ktoś może powiedzieć: takiego sekretu nie ma, po prostu ciężka i systematyczna praca i po części ta osoba będzie miała rację. Jednak warto, aby ta praca była poparta pewnymi zasadami, a wtedy nauka języka obcego pójdzie nam znacznie łatwiej.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.