Witaj, w tej serii Angielski A1 dla początkujących, chciałbym zaprezentować podstawowe słówka z angielskiego, a także ich objaśnienia. Jeśli wpiszesz dane słówko w Google, wtedy otrzymasz ich propozycje w zdaniach, a także poznasz ich poprawną wymowę.
W dzisiejszej lekcji poznamy:
Jedzenie po angielsku
Jedzenie po angielsku, ogólnie to food (czyt. fuud), zaś na posiłek, możesz powiedzieć meal (mil). Bywasz czasem w popularnej sieci fast foodów? Można tam kupić posiłek dla dzieci happy meal (czyli wesoły posiłek).
Produkty codziennego użytku po angielsku to między innymi
Bread (czyt. bred) to po prostu chleb. Jeśli lubimy nabiał, to egg – jajka i milk – mleko, a także cheese (czyt. cziis) – ser, do tego butter (czyt. bater) i mamy gotową kanapkę – sandwitch (czyt. sandłicz).
Mięso po angielsku to meat
Piszemy meat lecz czytamy miit (tak samo jak meet – czyli poznawać). Popularne produkty mięsne to pork – wieprzowina, beef (czyt. bif) – wołowina, chicken (czyt. cziken) – kurczak. Jeśli wolisz ryby, to powiesz po prostu fish (czyt. fysz). Ważna informacja – słówko fish jest niepoliczalne, co oznacza, że nie ma liczby mnogiej lub będąc liczbą mnogą, nie ma liczby pojedynczej. W języku polskim takie słówko to na przykład spodnie, albo ludzie.
Cukier po angielsku to sugar
Sugar czytamy albo siuga, albo z z wymową amerykańską coś w stylu szugar. Cukierek to po angielsku candy (czyt. kendi), zaś ciastko może być to biscuit (czyt. biskit) lub cookie (czyt. kuki), jednak gdy mówimy cookie, zazwyczaj chodzi o takie ciemne, okrągłe ciastko z kawałkami czekolady.
Jeśli już mowa o słodyczach, to warto znać też cake (czyt. kejk) co oznacza albo ciasto, albo uwaga – tort, wtedy możemy być bardziej konkretni i powiedzieć birthday cake (urodzinowe ciasto).
Do słodyczy po angielsku warto dorzucić także ice cream (czyt. ajs crim – dosł. lodowy krem) – lody.
No i czekolada, niby znana ale warto znać wymowę. Piszemy chocolate a czytamy „czok lyt”, żadne szokolejd 🙂
Owoce po angielsku to fruits
Fruits czytamy fruts. Warto wymienić kilka z nich, najpopularniejsze jest chyba jabłko, czyli apple. Ważna uwaga, czytamy to jako apl, nie ejpul, nie ejpel! Gruszka to pear (czyt. pir), orange (czyt. orendź) to pomarańcz, zaś cytryna to lemon.
Warzywa po angielsku to vegetables
Co istotne, nie czytamy tego jak wedżetejbuls (popualarny błąd), lecz coś w stylu wedż t buls. Środkowe t jest bardzo krótkie i ciche. Warto sprawdzić wymowę tego słówka. Popularne warzywa to między innymi marchewka – carrot (czyt. karot). Cebula po angielsku to onion, czosnek to garlic, zaś ryż to rice (czyt. rajs).
I małe zamieszanie 🙂 Papryka to pepper, lecz pepper to także pieprz, aby być bardziej konkretni, możemy powiedzieć black pepper. Można też powiedzieć paprika, jednak chodzi wtedy bardziej o przyprawę. Nikt nie mówił, że angielski będzie łatwy 🙂
Napoje po angielsku to drinks
Co ciekawe, drinks to także drinki – takie z alkoholem. Gdy chcemy napić się wody, warto znać słówko water. Amerykanin powie coś w stylu „łoder”, zaś Brytyjczyk „łote”, prostą alternatywą, którą każdy zrozumie jest wymawiać wodę jako „łoter”.
Kawa i herbata po angielsku – przypomnijmy: coffee and tea (czyt. kofi and ti).
Na dziś to chyba tyle, jeśli masz jakieś ciekawe słówka na jedzenie po angielsku, to koniecznie dorzuć je w komentarzu, aby ta seria była jak najbardziej rozwinięta.