7 najbardziej inspirujących poliglotów. Każdy zna PONAD 10 języków obcych

Podczas gdy Ty uczysz się angielskiego już 10 rok w szkole (z marnym skutkiem) i płacisz za kolejny semestr w szkole językowej, oni prawdopodobnie opanowują kolejny egzotyczny język obcy.

I jeśli po pierwszym zdaniu się na mnie obrażasz, to spokojnie – od razu mówię, że nie mam talentu do języków i wiem co czujesz, bo to samo uczucie ma prawdopodobnie 95% ludzi, którzy chcą nauczyć się nowego języka obcego.

Czy poliglota może Cię czegoś nauczyć?

Tak! Przede wszystkim może zainspirować. Nie musisz od razu kupować książki do chińskiego i udowadniać sobie, że Ty też potrafisz. Po prostu wykorzystaj wskazówki o których mówią Ci ludzie, a wierz mi że większość z nich korzysta DOKŁADNIE Z TAKICH SAMYCH METOD nauki języka obcego. Nie ma tam ani:

 • matematycznych systemów zapamiętywania,
 • suplementów poprawiających pracę mózgu,
 • zakazanych technik poliglotów (TAK! Takie hasła widziałem u niektórych sprzedawców szybkich kursów internetowych 😀 ).

W większości to zwykli ludzie, stosujący bardzo proste założenia.

Czyli co trzeba robić, żeby nauczyć się języka?

Mam zamiar to wspólnie z Tobą przeanalizować, a na koniec podsumować i spróbować znaleźć wspólny mianownik w sukcesie nauki języków przez poliglotów.

UWAGA: Starałem się szukać tylko potwierdzonych przypadków osób, które faktycznie mają udokumentowaną znajomość tych języków. Liczba wskazuje ilość języków obcych, nie uwzględniając języka ojczystego. A zatem, sprawdźmy ich.

Alex Rawlings 14 języków obcych

Anglik. Języki obce, które zna to między innymi: francuski, niemiecki, hiszpański, grecki, holenderski, afrikaans, włoski, kataloński, hebrajski, niemiecki, rosyjski, jidysz, węgierski i serbski.

W 2012 roku uzyskał tytuł najbardziej wielojęzycznego studenta brytyjskiego. Jest nauczycielem 4 języków. Wierzy, że możemy uczyć się wielu języków w tym samym czasie. Uznaje zasadę krótkich lekcji języka obcego po około 15 – 30 minut, zachęca do tworzenia sobie małych nawyków związanych z nauką języka.

UWAGA: W swojej książce (How to Speak Any Language Fluently – Alex Rawlings) podkreśla bardzo mocno, że najważniejsze w nauce języka jest uczenie się kontekstu a nie pojedynczych słówek. Wspomina także, że musimy pozwalać sobie na pomyłki, bo to naturalny proces nauki.

Cesco Reale 15 języków obcych

Włoch znający między innymi chiński, łacinę czy esperanto (sztuczny język). Wierzy w naukę języków obcych przez zabawę, gry, łamigłówki, czyli coś co angażuje nas w całości. Ponad wszystko w nauce języków istotna jest jednak rozmowa z ludźmi (czy to coś nowego? 🙂 ). Ma swój kanał na Youtube.

Richard Simcott 15 języków obcych

Kolejny Brytyjczyk, który opanował 15 języków obcych. Te 15 jest potwierdzonych, udokumentowanych, mówiąc kolokwialnie “ma na to papiery”, ale co ciekawe, Richard uczył się 40 języków obcych i praktycznie w każdym z tych języków może coś powiedzieć.

Jak można znaleźć w jego wielu materiałach, także filmikach na YT, podaje on że jego główną motywacją jest zawsze “jakiś cel”. Sam wspomina, że nie ma talentu i że każdy, bez wyjątku może nauczyć się języka obcego.

UWAGA: mieszkał w Polsce przez miesiąc i jest w stanie się komunikować. Jego strategią było, że będzie mówił tylko po polsku przez cały czas będąc tutaj.

Vladimir Skultety 19 języków obcych

Nasz sąsiad ze Słowacji, rozmawia obecnie w 19 językach obcych, między innymi po chińsku, japońsku i polsku. Vladimir dużo podróżował i mieszkał w wielu krajach. Jak myślisz? Jaka jest jego strategia na naukę języka? Owszem – rozmowa, komunikacja za wszelką cenę. Na początku będą to pojedyncze zdania, później kaleczony język, następnie poziom komunikatywny, a później poziom zaawansowany. Tak wygląda to w każdym przypadku.

Elisa Polese 21 języków obcych

Elisa jest Włoszką (swoją drogą bardzo atrakcyjną), poza swoim językiem ojczystym zna między innymi chiński, wietnamski, grecki, hindi, arabski, a także polski. Elisa ma certyfikat do nauczania aż 13 języków, oznacza to że musiała opanować je na poziomie przynajmniej C1. Przyznasz, że to robi wrażenie. To nie jest kwestia “coś tam umieć”.

UWAGA: Elisa jest przekonana, że każdy może nawiązać swoją rozmowę w języku obcym już po 10 minutach nauki. Trzeba po prostu mówić, a Twój rozmówca naprowadzi Cię na słowa i zdania, ucząc Cię w tym samym czasie nowych i nowych rzeczy.

Zaczęła się uczyć angielskiego w wieku 15 lat, a większość z nich opanowała PO UKOŃCZENIU 20 roku życia. Co pokazuje, że wcale nie trzeba zacząć uczyć się języka w bardzo młodym wieku, żeby go opanować.

Timothy Doner zna 21 języków obcych

Czasem złośliwie podśmiewamy się z Amerykanów, że są “mądrzy inaczej”, tymczasem ten Amerykanin udowadnia, że jest inaczej. Zna między innymi: hebrajski, perski, chiński, turecki, hindi i wiele innych – egzotycznych języków. Został uznany, za najmłodszego hiperpoliglotę na świecie.

Ucząc się, analizuje piosenki. Kiedy nauczył się 20 piosenek po hebrajsku, był zaskoczony że nauczył się dzięki temu setek słów i zwrotów.

Polecam jego wystąpienie na TEDx na którym opowiada o przełamywaniu bariery językowej. Być może myślisz sobie, że osoby znające tyle języków obcych, muszą mieć “nie po kolei w głowie”, że z pewnością mają jakąś chorobę, że z pewnością są autystyczne… Zobacz zatem z jakim humorem Tim opowiada o językach.

Jeśli nie masz czasu na zapoznanie się z materiałem, w dużym uproszczeniu: po przeanalizowaniu, osłuchaniu się i powtarzaniu piosenek, nagle zaczął dostrzegać, że rozumie sporo języka obcego, że nie potrzebuje on gramatyki aby rozmawiać. Następnie oglądał telewizję, która dodatkowo pozwalała mu się obyć z językiem. Następnie Tim zaczął się nagrywać i wyszedł ze swoimi językami do świata. Nagrywał filmiki w językach obcych, dzięki czemu ludzie dawali mu wskazówki nad tym co powinien poprawić.

Następnie Tim opowiada o prostej technice pamięciowej, wspomagającej zapamiętywanie słówek, która polega na tym aby umieszczać słówka w naszej wyobraźni, nanosząc je na prawdziwe miejsca. Zatem jeśli wiesz jak wygląda główny rynek, wyobraź sobie poszczególne jego miejsca i nazwij je w języku, którego się uczysz.

Emanuele Marini  33 języki obce

Ten Włoch albo Cię zmotywuje, albo sprawi że zamkniesz się w sobie. Choć jak skromnie wspomina jego angielski jest słaby (wielu chciałoby mieć tak słaby angielski), lecz za to zna wiele innych. Emanuele uwzględniając WSZYSTKIE języki w których jest w stanie nawiązać prostą konwersację, podaje liczbę 45…

Wow!

Pan Marini dużo podróżuje i jak wspomina, jest bardziej zainteresowany wschodnimi krajami, niż zachodnimi. Zna także polski.

Jak Emanuele uczy się nowego języka? Na początku bierze tekst z tego języka, czyta sobie podstawowe zwroty, analizuje je, stara się czytać. Później próbuje tworzyć proste zdania, zastanawia się nad tym jak powiedzieć rzeczy takie jak: dzisiaj jest ładna pogoda (czyli coś co jest używane codziennie). Ogólnie bardzo dużo czyta.

Po opanowaniu podstaw, od razu rzuca się na głęboką wodę i albo podróżuje do kraju w którym używany jest ten język, albo poszukuje ludzi do rozmowy.

Po materiałach, które udostępnia na Youtube, wydaje się osobą nieśmiałą i wyciszoną, natomiast jego zaangażowanie w języki wydaje się niesamowite.

Poniżej wywiad po polsku.

Podsumowując

Większość poliglotów, których było mi dane przeanalizować, stawia na te, jakże uniwersalne zasady:

 • otaczać się językiem obcym, im więcej, tym lepiej, słuchać, oglądać, pisać, czytać,
 • poznawać ludzi z którymi możesz rozmawiać w języku, którego się uczysz,
 • bawić się językiem, nie stosować jedynie twardych zasad nauki,
 • rozbijać naukę – lepiej uczyć się 5 razy dziennie po 10 minut, niż dwie godziny jednego dnia i tydzień spokoju,
 • nie bać się rozmawiać, popełniać błędów, nie bać się być ocenianym, bo błędy i tak będziemy popełniać.

Być może doszukujesz się niesamowitych talentów wśród tych ludzi, może mają oni możliwości, czas i środki (na podróże), a może mają jakieś tajemne techniki, których nie chcą nam zdradzić.

I można tak gdybać i się zastanawiać, albo wziąć sprawy w swoje ręce i podejść do nauki języka obcego z większym luzem, ale jednocześnie zaangażowaniem.

Luz – ponieważ NIE MUSISZ zapamiętać 100 słówek dziennie, a ZAANGAŻOWANIE, ponieważ możesz robić codziennie coś, co przybliży Cię do opanowania języka.

Powodzenia 🙂

6 thoughts on “7 najbardziej inspirujących poliglotów. Każdy zna PONAD 10 języków obcych”

 1. Dobrze, że poruszasz takie kwestie. Zawsze zastanawiałem się jak można nauczyć się tylu języków. Osobiście wydaje mi się, że oni umieją język na bardzo niskich poziomach, może wystarcza im na podstawowe kwestie komunikacyjne, a większość sobie dopisują.
  Nie wiem mam takie wrażenie, bo sam nie mogę nauczyć się języka już kilka lat, ale słysząc o takich przypadkach motywuje mnie to do nauki.
  Myślę, że trzeba w końcu zacząć, to jest w moim przypadku najgorsze nie umiem się za to zabrać a lata też już mam swoje. Czy ktoś nauczył się języka po 50??

 2. Mam koleżankę, która nauczyła się 5 języków. Z każdego języka nauczyła się mówić, ale nie umie gramatyki. Dlatego warto stawiać na naukę mówienia nie naukę pod egzamin. Wiadomo teraz jest walka o miejsce w szkołach średnich i na studiach młodzi ludzie nie mają wyboru. Nauka języka zaczyna się po skończonej szkole takie jest moje zdanie.
  Warto się uczyć języka naturalnie i zapomnieć o traumie ze szkoły.

 3. Nie wiedziałam wcześniej, że oni istnieją naprawdę a jednak jeżeli są na to potwierdzone informacje to dobrze wiedzieć. Wiem, że niektóre kursy mogą wymyślać takie postaci, które uczą się jednego języka w 2 tygodnie. Jeżeli oni mają takie sposoby na nauke no to gratuluje im, ja wiem że nauka u mnie to proces, który wymaga czasu.
  Fajnie podsumowałeś te rady na pewno będę starała się wykorzystać u siebie w nauce.
  Pozdrawiam Kamila

 4. Witajcie, zaczynam naukę można powiedzieć, że od zera.
  Miałam z nią styczność w latach szkolnych, ale pozapominałam większośc, ciekawy wpis trochę mnie zmusił do refleksji i myślę, że dam radę chociaż w trochę zadowalającym stopniu opanować naukę.

 5. Mi wystarczyłby tylko angielski!
  Walczę z nim już od kilku lat, ale nie umiem się skutecznie za niego zabrać.Cieszę się, że tutaj trafiłem mam nadzieje, że poprawi się mój angielski jak zacznę się go systematycznie uczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.