3 sposoby na ANGIELSKI od podstaw

Szkoły językowe wmawiają nam, że nie da się nauczyć języka angielskiego w domu, natomiast prywatni nauczyciele potwierdzają nas w przekonaniu, że najlepiej pójdzie to nam z ich pomocą.

Moje zdanie na ten temat jest odmienne, dlatego chciałbym przedstawić Ci 3 sposoby na angielski od podstaw – na to aby uczyć się tego języka samodzielnie, we własnym domu z podstawowymi narzędziami, z których większość jest darmowa.

Nie kuj angielskiego na pamięć

W szkołach nauczyciele języka angielskiego kładą za duży nacisk na uczenie się regułek gramatyki na pamięć bez zastosowania ich w praktyce. Na lekcjach za mało się rozmawia. Popatrz:

Załóżmy, że masz angielski 2 razy w tygodniu, w klasie jest 20 osób, zajęcia trwają 45 minut, zatem nauczyciel może poświęcić Ci maksymalnie 3 minuty swojego czasu.

Ok, są ćwiczenia i prace domowe, ale bardziej przypomina to naukę rozwiązywania zadań niż prawdziwej komunikacji. Dodatkowo wraz z kolejnymi klasami, nadal wałkujemy angielski od podstaw, zamiast iść wyżej. No bo często to co było w podstawówce, później w gimnazjum, później w średniej i powtórka na studiach…

Tak nie nauczysz się angielskiego.

Prywatne lekcje angielskiego, są drogie

Prywatni nauczyciele za poświęcenie godziny korepetycji z angielskiego inkasują nas średnio 50 zł. Zadają do domu prace domowe i naukę słownictwa, której nie wbiją nam sami do głowy. Kolejne godziny tracimy na przepytaniu ze słownictwa i sprawdzeniu pracy domowej. Żeby nauczyć się angielskiego na “jakimś tam poziomie” w taki sposób, potrzebujemy około 200 godzin, a to daje kwotę 10 000 zł (oczywiście rozłożoną na kilka miesięcy a nawet lat). Dla mnie brzmi średnio.

Angielski od podstaw w domu?

Na własnym przykładzie przekonałem się, że języka angielskiego można nauczyć się samodzielnie w domu.

Opowiem Ci teraz o 3 technikach do nauki angielskiego od podstaw, które możesz wdrożyć samodzielnie, a te bardzo przyczynią się do poprawy Twoich wyników. Nawet jeśli zaczynasz naukę angielskiego od zera.

1. Technika nauki angielskiego – zacznij od video

Moim zdaniem, nie tyle błędem, co nieprzemyślaną decyzją, jest rozpoczynanie nauki od uczenia się zwrotów z kartki. Przecież małe dzieci tak nie robią, uczą się ze słuchu. Ucz się zatem zwrotów, słów i pełnych zdań z filmików. Masz tam tekst, masz masę przykładów, na każdym poziomie nauki. Możesz zacząć angielski od podstaw, ale możesz też wziąć przykłady z poziomu B2 czyli średnio zaawansowany.

Kiedy opanowałm słownictwo, poświęcałam dużo czasu na oglądanie filmików na youtube z angielskimi napisami. Jak już mówiłem, tych filmików do nauki języka angielskiego jest mnóstwo, można znaleźć swojego ulubionego blogera chociażby przez Facebooka i śledzić jego filmy i wpisy. Uprzedzam, że jest to uzależniające.

2. Technika nauki angielskiego – rozmawiaj z obcokrajowcami

Kolejnym skutecznym sposobem jest oczywiście rozmowa z obcokrajowcem. Trąbię o tym od początku i będę trąbił dalej 🙂

Jest dużo portali internetowych na których możemy poznać osoby z innych krajów. Jest to doskonała okazja do nauki języka, ale także zdobycia ciekawej znajomości oraz potrzebnej wiedzy na temat danej kultury.

Przez to, że mam welu znajomych z różnych części świata, mogę liczyć na pomoc o każdej porze dnia, dodatkowo wielu z nich zaczyna rozmowę, a to jest także uzależniające. Niewiadomo kiedy i okazuje się, że rozmawiacie 2 godziny po angielsku. Uczysz się wtedy maaaaaasy słów i zwrotów.

Nawet jeśli zaczynasz swój angielski od podstaw i znasz tylko kilka zwrotów, to KONIECZNIE zacznij rozmowę. Na początku będzie to karkołomne, ale zobaczysz jak szybko wskoczysz na wyższy poziom.

Oto jak robię to ja z moimi znajomymi 🙂

3. Technika nauki angielskiego – aplikacje na telefon

Nie obędzie się oczywiście bez aplikacji na telefon. Wielu ludzi zaczyna od Duolingo. Myślę, że jest ona z jednych z najlepszych aplikacji tego typu, ale… Jest małe ale, o tym za chwilę.

Aplikacja jest dostępna w internecie, jest ona jak gra, ponieważ traci się “punkty” za niepoprawne odpowiedzi i daną lekcję należy powtarzać. Aplikacja nie posiada reklam i jest darmowa, więc to Tój must have 🙂

Tego typu darmowych programików do nauki angielskiego jest wiele i warto je testować, jednak wspomnianym ale jest fakt, że musisz traktować je jedynie jako przypominajki!

Możesz nauczyć się wielu zwrotów i jeśli zaczynasz angielski od podstaw, to będzie to ciekawe uzupełnienie nauki, coś w formie “kalendarza uczenia się”, bo będziesz wiedzieć na jakim etapie się znajdujesz, natomiast pamiętaj że podstawa to rozmowa z drugim człowiekiem.

Podsumowując

Możesz chodzić na korepetycje czy do szkół językowych, co jest kosztowne. Możesz też ruszyć głową i zrobić to nieco taniej, łatwiej i przyjemniej.

Moim zdaniem nauka języka angielskiego w domu naprawdę ma sens.

Filmiki YT, rozmówcy, przypominajka w formie aplikacji na telefon. Na dużych obrotach ucząc się w taki sposób, osiągniesz dobry poziom angielskiego w 6 miesięcy.

4 thoughts on “3 sposoby na ANGIELSKI od podstaw”

 1. Ja uczyłam się w domu od zawsze, nigdy nie chodziłam na żadne korepetycje itp i lepiej pisałam egzaminy czy porafiłam coś powiedzieć od tych osób co chodzili na korepetycje.
  Niestety kiedy kontakt z angielskim się zakończył pracuje w firmie gdzie nie używamy praktycznie w ogóle języka i teraz mam wrażenie, że muszę wrócić do nauki i chciałabym to zrobić właśnie z kursem.
  Warto jest być systematycznym na moim przykładzie inni powinni się inspirować, bo czuje się teraz bardzo słabo, ale poprawię to mam nadzieję w najbliższej przyszłości. :))

  1. Zacznij po prostu czytać i słuchać informacje, które cię po prostu interesują po angielsku zamiast typowo “uczyć się angielskiego”. W taki sposób rozwiniesz umiejętności rozumienia. Oczywiście mówienie po angielsku to już kolejny etap, ale dla podtrzymania kontaktu z angielskim jest to dobry sposób.

 2. Od dziś stosuję się do tych rad, co prawda nie jestem już taka młoda i będzie mi pewnie ciężko, ale jestem zmotywowana. Ruszam głową – uczę się języka sama w domu. Wyzwanie podjęte.
  Pozdrawiam Malwina

 3. Odnośnie tych programików, kiedyś się naciąłem. Myślałem, że mogę nauczyć się języka tylko z aplikacji niestety tak się nie da.. Bardzo dobre rady i myślę, że w końcu ktoś jasno przemówił mi jak się uczyć języka. Wcześniej zawsze tylko od każdego nauczyciela czy osób, które znały język słyszałem ucz się ,,SŁÓWEK”. To było zawsze ucz się słówek i tyle bez zbędnych wyjaśnień.
  Pozdrawiam Daniel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.