3 sposoby na naukę angielskiej wymowy

Jak nauczyć się angielskiej wymowy? Jakie są sposoby na to aby wymawiać słowa po angielsku poprawnie? Dziś postaram Ci się pomóc w tej kwestiach.

Wstęp

Te sposoby mogą wydać się proste i oczywiste, jednak cała magia tkwi w metodyce. Jeśli “coś” wiesz, ale się do tego nie stosujesz, to nie będzie to działać. Jeśli nie ćwiczysz i nie trzymasz diety, to nie będziesz mieć fajnej sylwetki, a przecież wiesz, że to oczywiste.

Dlatego zastosuj poniższe porady, a zobaczysz jak poprawi się Twoja wymowa angielska.

Angielska wymowa to nie akcent

Ktoś może też powiedzieć, że słowa i zdania będą się różnić w zależności od tego kto je wypowiada: Brytyjczyk, Amerykanin, Australijczyk czy Kanadyjczyk. To fakt, niektóre słowa brzmią nieco inaczej, co nie zmienia faktu że to nie zaburzy w żaden sposób Twojej konwersacji.

Przykład: słówko “earn”, czyli zarabiać. Możesz powiedzieć to jako “eyn”, twardo “ern”, a Brytyjczyk powie coś w stylu “en”, gdzie środkowe r nie będzie wcale słyszalne. Jednak nikt z nich nie powie “irn”, a ja myślałem, że tak to należy wypowiadać.

Słówko: “comfortable”, ktoś wypowie “kam fty bul”, ale nigdy komfrotejbl.

Zatem nie musisz za wszelką cenę uczyć się Brytyjskiego czy Amerykańskiego akcentu, natomiast starając się wypowiadać poprawnie, próbując imitować akcent, na pewno będzie to plusem dla Twojego angielskiego.

1. Sposób na angielską wymowę – powtarzaj z GT

Dla osób początkujących i tych z poziomem A2 – B1 polecam sprawdzanie słówek, a przede wszystkim zwrotów w Google Translate. Syntezator mowy, który wymawia to co wpiszemy, nie tylko poprawi naszą literówkę lub zasugeruje poprawną wersję, ale też za drugim razem wypowie dane zdanie wolniej. Wystarczy próbować naśladować tę wymowę.

Niby oczywiste, ale dlaczego tego nie robisz? Od teraz, gdy znajdziesz jakieś słówko, ubierz je w zdanie, wbij to w Google Translate, poproś o angielską wymowę. Dlaczego w zdanie? Nauka zdań ma bardzo wiele plusów, mówiłem o tym nie raz w moim kursie Enlinado 500 plus zwrotów. Zaufaj mi, że zapamiętasz to szybciej. Warto też dodać, że czasem niektóre słówka brzmią nieco inaczej w zdaniu, ale w języku polskim mamy to samo. Po protu przetestuj tę metodę, a będziesz mówić płynniej, wyraźniej i pewniej.

2. Sposób na angielską wymowę – Twój ulubiony aktor

Gdy na Youtube wpiszesz tytuł filmu + subtitles, to często znajdziesz wiele scen z danego filmu. Nie zawsze, ale warto spróbować. Możesz też dopisać “scene” i szukać napisów w ustawieniach wyszukiwania. Jest to sposób dla średnio zaawansowanych, ale warto spróbować nawet na starcie. Spokojnie – kiedyś dojdziesz do tego poziomu.

Dla przykładu:

Wystarczy teraz włączyć nagranie i starać się powtarzać zdanie po zdaniu. Odtwarzamy zdanie, stop i wymawiamy to co powiedział aktor.

Gdy chcemy naśladować konkretnego aktora, na przykład “Leonardo di Caprio scene subtitles” i co uzyskamy?

https://youtu.be/59AfHPusErQ

I tak oto mamy kilka ciekawych fraz do powtórzenia. Wykonuj to ćwiczenie codziennie, a zobaczysz efekt.

3. Sposób na angielską wymowę – angielskie tongue twisters

Nauka: tongue twisters, wierszyków, piosenek.

Czy potrafisz zaśpiewać jakąś piosenkę Eminema? Może chociaż jedną zwrotkę lub kilka linijek? Jeśli teraz to niemożliwe, spróbuj się nauczyć. Znajdź jakiegoś swojego ulubionego wykonawcę i naucz się choć minuty tekstu. Wystarczy wpisać: tytuł piosenki lyrics. Można to wpisać także na Youtube, otrzymamy piosenkę z wklejonymi napisami.

To samo tyczy się wierszyków czy tzw. tongue twisters, czyli łamańców językowych. Naucz się kilku z nich, a będzie to dla Ciebie wspaniałym ćwiczeniem. Przykład takich łamańców językowych znajdziesz tutaj.

Podsumowując

Te 3 sposoby na poprawę angielskiej wymowy sprawią, że z tygodnia na tydzień będziesz w stanie łatwiej i płynniej mówić, a poza tym każdy z pewnością Cię zrozumie. Jeśli i Ty masz jakiś sprawdzony sposób na to jak nauczyć się angielskiej wymowy, to koniecznie się tym z nami podziel.

Powodzenia!

3 thoughts on “3 sposoby na naukę angielskiej wymowy”

  1. Bardzo się cieszę, że trafiłem na ten wpis. Zawsze zastanawiałem się jak poprawnie wypowiadać,słownictwo wręcz nauka słówek denerwowała mnie. Od dziś wtrącam w życie te sposoby o których przeczytałem. Wiedziałem, że można się uczyć wymowy z filmów, ale nie umiałem się do tego zabrać. Słyszałem od koleżanki, że nauka zwrotami przyspiesza naukę mówienia i jest skuteczniejsza niż wszelkie fiszki. Musze przetestować mam teraz co robić, wakacje zbliżają do końcówki, ale ja zaczynam naukę.
    Ktoś zna jeszcze jakieś metody na wymowę? :))

  2. Ten sposób z filmami super, od wczoraj testuje i się wciągnęłam. Nie zaczynam nauki języka od postaw, jest mi łatwiej oglądać dzięki temu różne filmy. Czuje, że jestem dobra z gramatyki, ale z wymową ogólnie jak mam coś powiedzieć to cisza. Więcej rozumiem niż coś powiem. Też tak macie?
    Muszę koniecznie to zmienić, słucham Twoich rad i za niedługo zaczynam naukę z enlinado, bo chcę bardzo nauczyć się mówić. W końcu znalazłam metodę nauki, która do mnie przemawia 🙂
    Pozdrawiam

  3. Moja koleżanka potrafi zaśpiewać piosenkę Emminema ja jestem w szoku jak ona na spotkaniach w większej grupie zaczyna śpiewać. Wszystkim wychodzą oczy i jesteśmy pełni podziwu. Dodam, że ona nie jest dobra z języka angielskiego, ale spędziła dużo czasu na nauce tej piosenki. Na pewno to ją trochę wprowadziło w naukę języka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.