Czego słuchać do nauki angielskiego?

Dziś kolejny mail od osoby, która stosuje kurs Enlinado 500 plus zwrotów. Na jego podstawie postanowiłem zrobić ten materiał i nazwałem go właśnie: czego słuchać do nauki angielskiego. Mam nadzieję, że w jakiś sposób pomogę tym także Tobie.

Nadawca: Damian **************l.com>
Temat: Słuchanie

Treść wiadomości:
Hej Darek! Piszę do Ciebie ponieważ potrzebuję porady, co najlepiej słuchać. Przerabiam sobie Twoje 500 zwrotów i wszystko jest ok, ale chciałbym do tego jeszcze dołożyć słuchanie. Chodzę regularnie na siłownię, więc mam trochę czasu aby sobie coś puszczać na słuchawkach. Twoim zdaniem, co przyniesie najlepsze efekty, gotowe zwroty po polsku i angielsku, dialogi, czy może jakieś historyjki? Mój poziom angielskiego to B1. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Czego słuchać do nauki angielskiego

Cześć 🙂
Poziom B1 to taki poziom, gdzie możesz już coś zrozumieć, ale ciężko jeszcze rozumieć na przykład dialogi w filmach czy materiały z jakiś tutoriali lub filmików. Dlatego może być tak, że frustrując się, będziesz porzucał ten pomysł lub traktował to jako przymus.

Dużo zależy od charakteru i podejścia, natomiast mam dla Ciebie kilka porad, które się u mnie sprawdzały i sprawdzają.

Materiały z angielskiego na Youtube

Jeśli już wybierasz materiały do słuchania po angielsku na YT (nie wszystkie trzeba oglądać, niektórych można po prostu słuchać, albo oglądać jak robisz cardio na siłowni, czyli bieżnia, rowerek, orbitrek), to wybieraj rzeczy krótkie i z napisami.

W wyszukiwaniu na YT możesz zaznaczyć, żeby materiał zawierał napisy i żeby był krótszy niż 4 minuty. Dlaczego? Taki materiał będziesz mógł przewałkować kilka razy. Jeśli będzie trzeba, przetłumacz sobie rzeczy które są nowe, a następnie odtwarzać je ponownie bez napisów, próbując powtarzać dialogi, zwroty czy słówka.

Słuchanie angielskich audiobooków, czy warto?

Historyjki, audiobooki, dialogi, wszystko to jest ok, ale tak jak wspomniałem, to zależy. U mnie się to średnio sprawdzało, bo często traktowałem taki materiał jako przymus, jako narzędzie do nauki i rzadko jakiś materiał wciągnął mnie na tyle, żeby przerobić całość.

Może to oczywistość, ale jeśli masz jakieś hobby, to oglądaj materiały związane z tym hobby. Siłownia to świetny przykład, bo wiele rzeczy można zrozumieć z kontekstu, a między frazami dotyczącymi siłowni, znajdą się też takie frazy codziennie.
Ja na przykład oglądałem setki tutoriali związanych z grafiką, edycją video, modelowaniem 3D i była to jakaś cegiełka, która też mi się przydała.

Angielskie scenki sytuacyjne, czy dla każdego?

Jeśli znajdziesz na YT materiały typu scenki sytuacyjne, spróbuj. Co tracisz? Jeśli Ci się znudzi, to nie będziesz tego robić. Powiem Ci jedno – na 100% to nie zaszkodzi i jeśli nauczysz się 2, 3, 5 fraz, to masz to na plus 🙂

Skończ kurs 500 plus zwrotów 🙂

Ale przede wszystkim przerób wszystkie zwroty z pakietu 500 plus. Wyciśnij z tego maksa, poświęć ten miesiąc czy dwa i zobaczysz, że to też się mocno przełoży na Twój angielski.

Słuchanie to jedno, poza tym czytanie, mówienie, pisanie – to wszystko sprawia, że nauczysz się tego języka szybciej.

Trzymam kciuki!

Pozdrawiam, Darek.


A co Ty byś polecił czy poleciła? Czego słuchać do nauki angielskiego Twoim zdaniem? Jeśli masz jakieś pomysły, podziel się nimi w komentarzu, porozmawiajmy na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.