Pytanie 1 – co to znaczy angielski komunikatywny?

Iwona K. Zadała mi pytanie na Facebooku. Odpisałem na FB i zamieszczam odpowiedź dalej.

A co to tak naprawdę znaczny “komunikatywny” Byle się tylko dogadać i nawet na zasadzie ‘ Kali jeść , Kali pić’?

Cześć Iwona. To “zależy”  🙂

Postaram się rozwinąć.
Jeśli mamy osobę, które NIC nie umie, albo umie bardzo mało, to taka osoba nie wyobraża sobie kontaktu z obcokrajowcem po angielsku, a dla mnie to jest kluczowe, żeby to przekazać, że się da.

W moim podejściu zachęcam często, żeby traktować naukę angielskiego z perspektywy uczącego się dziecka, które w młodych latach popełnia błędy i nikt go za to nie wini. Nas – jako uczących się, też nikt nie wini, obcokrajowcy (native speakerzy) są naprawdę bardzo wyrozumiali i doceniają to, że ktoś może nauczyć się języka obcego (gdyż większość z nich nie zna innych języków obcych).

Dlatego w pierwszych tygodniach nauki angielskiego faktycznie może to wyglądać na zasadzie “kali jeść, kali pić”, ale teraz zadaj sobie pytanie czy lepiej przekazać informację w taki sposób, ale w miarę płynnie, czy lepiej rozłożyć ręce, zrobić przestraszoną minę i uciec, powiedzieć “no English, sorry”?

Co do kwestii 6 miesięcy i tej “komunikatywności”, to jeśli przyłożysz się do zadań i ćwiczeń o których mówię, to będziesz mówić dobrze i w większości poprawnie. I znów – co oznacza w większości? Jeśli będziesz zamawiać jedzenie w restauracji, pytać o drogę, rozmawiać o swoim hobby, codziennym życiu, to będziesz czuć się komfortowo.
OCZYWIŚCIE czasem popełnisz błąd (powiesz coś w stylu “ja bym chciała zjeść do naleśnika”, gdzie zabrzmi to dziwnie, ale każdy Cię zrozumie, czasem się zatniesz, poprosisz o pomoc, czasem będziesz musiała sięgnąć po Google Translate, natomiast rozmowa będzie toczyła się płynnie i obrót informacji będzie odbywał się na poziomie komunikatywnym.

Jeśli chcesz odniesienie do klasyfikacji poziomów od A1 do C2, to w 6 miesięcy da się zrobić od zera do B2.

Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam 🙂

One thought on “Pytanie 1 – co to znaczy angielski komunikatywny?”

  1. Super wpis, w końcu ktoś w ciekawy sposób potrafił mi to wytłumaczyć. Zawsze myślałam, że komunikatywny poziom języka jest w tedy kiedy od A do Z znam wszystkie czasy i słówka i mogę dopiero wtedy mówić na każdy temat.
    Ja należę do tej grupy osób, która lubi uczyć się praktycznie, nie mam problemu z takimi ćwiczeniami bardzo je lubię. Uczestniczę w darmowych lekcjach z enlinado i aktywnie biorę w nich udział naprawdę dużo mi dają te ćwiczenia. Bardzo dziękuje.
    Pozdrawiam Ania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.