Napoje po angielsku (Angielski A1 dla początkujących)

Witaj, w tej serii Angielski A1 dla początkujących, chciałbym zaprezentować podstawowe słówka z angielskiego, a także ich objaśnienia. Jeśli wpiszesz dane słówko w Google, wtedy otrzymasz ich propozycje w zdaniach, a także poznasz ich poprawną wymowę.

W dzisiejszej lekcji poznamy:

Napoje po angielsku

Słówko drinks z czym Ci się kojarzy? Zapewne z drinkiem, takim zakupionym w barze, jednak drinks to wszystkie napoje po angielsku, zarówno alkoholowe jak i te bezalkoholowe.

Z pewnością znasz te kilka słów, a być może pozostałe są dla Ciebie nowością. Warto ćwiczyć te słówka dodając je w zdaniach, np. I like to drink… – lubię pić, I don’t like.. – nie lubię, my favorite drink is… – mój ulubiony napój to

Mleko po angielsku to milk

Z pewnością znasz to słówko, jest ono jednym z popularniejszych słów. Można sobie to łatwo skojarzyć z popularną, alpejską czekoladą, oczywiście mleczną.

Kawa po angielsku to coffee

Czytamy jako kofi, zapamiętaj że zapisujemy je z dwiema podwójnym f i podwójnym e.

Woda po angielsku to water

Anglicy powiedzą „łota”, a wręcz „łoca”, Amerykanie zaś nieco twardziej „łoder”. Do you have some water? – Czy masz jakąś wodę?

UWAGA: (woda jest rzeczownikiem niepoliczalnym, jak wszystkie płyny i rzeczy sypkie, jak na przykład ryż czy piasek, oznacza to że nie ma liczby mnogiej. Podobną sytuację mamy z niektórymi słowami w języku polskim, na przykład „spodnie”.

Piwo po angielsku to beer

I znów, Brytyjczyk powie coś w stylu „bii” lub „bija”, zaś Amerykanin nieco twardziej „biir”. W barze możesz powiedzieć one beer please – poproszę jedno piwo.

Herbata po angielsku to tea

Czytamy jako ti. Możesz sobie skojarzyć, że mówisz „daj mi herba ti” ot taka mnemotechnika. A co do mnemotechnik, to polecam to nagranie:

https://www.youtube.com/watch?v=b7zZzb10RoQ

Wino po angielsku to wine

Łatwo to skojarzyć, bo brzmi dość podobnie, jak „łajn”

Sok po angielsku to juice

Możemy to wymawiać jako coś w stylu dzius, niektórzy sugerują aby mówić „dżus”, ale wierz mi, że wersja nieco bardziej miękka, brzmi lepiej.

Napój gazowany po angielsku do fizzy drink

Anglik powie fizi drink, lecz Amerykanin ma na to inne słówko, a jest to po prostu soda. Soda to wszystkie napoje w puszcze. Gdy Amerykanin powie Ci „grab me some soda”, nie chodzi mu o sodę oczyszczoną 🙂 Prosi Cię o to, czy możesz przynieść mu jakiś napój gazowany w puszcze.

Do picia przydadzą się gadżety

ice cube to kostka lodu kostka lodu, tłumaczymy to dosłownie a czytamy jako ajs kiub, zaś straw to słomka i czytamy to słowo jako „stroo”

Pozostaje życzyć powodzenia w nauce angielskiego, dziś już znasz kilka nowych słówek na napoje po angielsku.

One thought on “Napoje po angielsku (Angielski A1 dla początkujących)”

  1. Fajna opcja, że można dane słówko poznać w różnych konfiguracjach i zdaniach. Ja wcześniej sceptycznie podchodziłam do nauki słówek, ale wiem teraz że po prostu nie umiałam się ich uczyć. Ktoś powie, że co ja gadam, ale to prawda uczyłam się na pamięć wręcz literowałam a nie układam z tym słówkiem zdań ani nie uczyłam się jego wymowy.
    Teraz trochę bardziej mi się w głowie rozjaśniło, przydatny wpis na pewno skorzystam z tej metody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.