Pogoda po angielsku (Angielski A1 dla początkujących)

Witaj, w tej serii Angielski A1 dla początkujących, chciałbym zaprezentować podstawowe słówka z angielskiego, a także ich objaśnienia. Jeśli wpiszesz dane słówko w Google, wtedy otrzymasz ich propozycje w zdaniach, a także poznasz ich poprawną wymowę.

Dziś porozmawiamy o pogodzie.

Pogoda po angielsku to weather

Czyta się to w zależności od wymowy. Brytyjczyk powie coś w stylu “łede”, czasem nawet “łete” bez r na końcu, zaś Amerykanin powie nieco bardziej twardo “łeder”.

Prawdopodobnie znasz wiele z tych słówek, ale warto je powtórzyć.

Słońce po angielsku to sun

Czytamy jako san. Gdy powiemy sun is bright, mamy na myśli to że słońce jasno świeci. Od słowa sun można także utworzyć przymiotnik słoneczny, a zatem sunny day to słoneczny dzień.

Jaki jeszcze może być dzień? Może być na przykład ciepły, czyli warm, albo też gorący czyli hot. Dwa dość popularne przymiotniki.

Zimno po angielsku to cold

Czytamy jako kold. Co ciekawe, gdy powiemy I’m in cold, co można by przetłumaczyć jako “jestem w zimnie”, a tak naprawdę chodzi o to, że rozmówca mówi “jestem przeziębiony”. Przeziębienie kojarzy się z zimnem, więc łatwo zapamiętać.

Deszcz po angielsku to rain

Także dość popularne słówko, które czytamy jako rejn. Gdy chcemy powiedzieć, że pada deszcz, powiemy it’s raining, dosłownie “to pada”. Co jest po deszczu? Na przykład mgła, a jest to fog i czytamy tak samo. Mgła jest szara i foka też jest szara, a mgła to fog – łatwo zapamiętać? Jeśli już gadamy o mgle, to składają się z niej chmury. Chmura to cloud czytamy klałd. Kolejne popularne słowo w XXI wieku, bo przecież teraz trzymamy pliki w chmurze, czyli potocznie mówi się w klaudzie, polega to na tym, że nasze urządzenie jest połączone z internetem i mamy dostęp do plików na serwerach, ale można skojarzyć to, że są one jakby zawieszone w chmurze i podążają za nami.

Cloudy day? Brzmi jak klaudi dej – to pochmurny dzień.

Śnieg po angielsku to snow

Czytamy jako snoł. Podobnie jak w przypadku padania deszczu “raining” tutaj też możemy powiedzieć it’s snowing czyli po prostu pada śnieg, ale tłumacząc dosłownie, brzmi to jak “śnieży”.

Wiatr po angielsku to wind

Czytamy jako łynd. Gdy bardzo wieje, można powiedzieć, it’s so windy I don’t like it (bardzo wietrznie, nie podoba mi się).

Burza po angielsku to storm

Czytamy tak samo jak piszemy. Łatwe do skojarzenia słówko, ponieważ brzmi jak nasz sztorm. Gdy na niebie pojawiają się czarne clouds, możemy powiedzieć a storm is coming, co oznazca “nadchodzi burza”.

Na dziś to tyle. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, albo słówka w których zawiera się pogoda po angielsku, to koniecznie udziel się w komentarzu poniżej. Sugestie mile widziane.

One thought on “Pogoda po angielsku (Angielski A1 dla początkujących)”

  1. Witaj
    Nie zaczynam nauki od początku, ale miałem przerwę około 10 lat nie używałem angielskiego. Nie wiem kiedy to minęło, ale przez ten czas pracowałem w miejscu gdzie nie był mi potrzebny angielski. Wydaje się to teraz bardzo dziwne, ale z czasem chciałem zarabiać więcej i niestety angielski jest mi potrzebny. 🙂
    Przydatny wpis, bardzo chętnie poprzeglądam inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.