Co to są idiomy? ŁOPATOLOGICZNE wytłumaczenie i przykłady idiomów angielskich.

Co to są idiomy?

Idiomy to w największym uproszczeniu „takie charakterystyczne dla danego języka zlepki słów, które można zrozumieć tylko w całości, w zdaniu, w odpowiednim szyku, w odpowiednim zestawieniu, zaś gdybyśmy chcieli tłumaczyć owe zdanie słowo po słowie, to zazwyczaj NIE zrozumiemy jego sensu”.

Przykłady w naszym języku:

  • z deszczu pod rynnę,
  • jak krew w piach,
  • trzymam kciuki

i tysiące innych przykładów. Nawet jeśli obcokrajowiec znałby poszczególne słowa z tych zdań, a nie znałby znaczenia idiomu, to niczego nie zrozumie.

Tak samo idiomy działają w angielskim

  • I feel blue – czuję się niebieski? (tymczasem oznacza to: czuję się smutno, przygnębiony)
  • Horse sense – koński zmysł? (tymczasem jest to zdrowy rozsądek)
  • Too much on my plate – zbyt wiele na moim talerzu? (tymczasem oznacza to: brać zbyt wiele rzeczy do zrobienia i nie móc się z nimi poradzić)

Te i wiele innych zdań, oznaczają coś zupełnie innego niż wydawałoby się po przetłumaczeniu ich słowo po słowie. To właśnie idiomy.

Zatem pamiętaj, że gdy kiedykolwiek spotkasz jakiś zlepek wyrazów, który wyda Ci się dziwny i niezrozumiały, pomimo tego że znasz słowa występujące w tym angielskim zdaniu, to z dużym prawdopodobieństwem masz do czynienia właśnie z idiomem.

77 idiomów ode mnie

Postanowiłem przygotować e-book zawierający 77 idiomów i zrobić ich solidne opracowanie. Otóż biorę taki idiom, tłumaczę jego sens, czasem etymologię, czasem skojarzenie, które pozwoli Ci go wykorzystać i minimum dwa przykłady.

 

Poniżej fragment z e-booka, który pokazuje jak wygląda opis jednego idiomu.

 

Starałem się wyselekcjonować popularne i codzienne przykłady, które z pewnością usłyszysz w najbliższych przygodach ze swoim angielskim, ale przede wszystkim wzbogacisz swój angielski o naturalne zwroty.

Jeśli ten pomysł Ci się podoba, koniecznie przeczytaj mojego e-booka i zdobądź niesamowity zasób nowych słów i zwrotów w angielskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.